OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Zázemí univerzity > Univerzitní knihovna > Důležité informace > Aktuality

Ostravská univerzita

Online přístup k fondům Národní knihovny a další tipy pro e-studium

Studenti a pedagogové všech vysokých škol mohou nyní využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Zpřístupněno je více než 206 000 titulů digitalizovaných monografií a periodik.

Dohoda, kterou před pár dny podepsali generální ředitel Národní knihovny a ředitel spolku DILIA, kolektivní správce autorských práv, umožní studentům a pedagogům vysokých škol přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol online formou pomocí aplikace Kramerius. „Týkat se to bude také těch děl, které jsou nyní chráněny autorským zákonem. Chtěl bych tímto velmi poděkovat Dilii, že vyšla vstříc stovkám studentů, kteří se na nás obraceli s žádostmi o zpřístupnění knih,“ řekl ředitel Národní knihovny ČR Martin Kocanda. Po dobu nouzového stavu si budou moci vysokoškoláci fondy otevřít, přečíst, ale nebude jim povoleno stahování a tisk daných dokumentů, aby nedocházelo k nelegálnímu šíření publikací.

206 tisíc e-knih je tak k dispozici na kramerius-vs.nkp.cz. Prosíme o trpělivost, z důvodu velkého počtu přístupů je systém pomalejší. U vyhledaných knih a jejich stránek je sice piktogram zámeček, obsah je však otevřený.

Statisíce online knih, novin, časopisů či jednotlivých článků nově nabízí také i Akademie věd ČR. Stačí se zaregistrovat a zaplatit symbolickou 1 Kč, a to zde: www.lib.cas.cz/27870/knihovna-online

Portál Knihovny.cz v reakci na obrovskou poptávku po elektronických zdrojích spustil webového průvodce #KnihovnyPROTIviru kterým chce lidem usnadnit hledání i výběr. Na své si přijdou ti jak studenti, kteří hledají zdroje pro dopsání diplomky, tak rodiče, jejichž děti se doma už nudí, nebo všichni ostatní čtenáři, kteří nyní přišli o přístup ke klasickým knihám.

Publikado (59 časopisů a 44 knih) - české odborné zdroje. Pro přístup je nutné se identifikovat zadáním instituce a pomocí jména a hesla do Portálu OU. Přístup je možný do 30. dubna 2020.

Nezapomínejte na e-knihy zakoupené Ostravskou univerzitou. Více než 6 tisíc e knih českých a zahraničních vydavatelů) jsou k dispozici v katalogu knihovny (druh dokumentu e-knihy) a vyhledatelné v EDS (Ebsco Discovery Service). E-knihy můžete číst online, stahovat je i tisknout. Rozsah stahování (počet stran dostupných ke stažení) závisí na oprávnění od vydavatele. Informace jsou uvedeny vždy na úvodní stránce e-knihy.

Návody na přístup ikona pdf

Bookport (rozšíření nabídky na celou kolekci - více než 5 200 e-knih v českém jazyce od více než desítky českých nakladatelů, vydavatelství - Grada, Galén, Portál, Karolinum a další). E-knihy lze číst online nebo offline přes aplikaci Bookport. Online čtení je možné na všech zařízeních (počítač, mobilní telefon, tablet). Pro přístup je nutné se identifikovat pomocí služby eduID a jména a hesla do Portálu OU.

Návod na přístup ikona pdf

Další e-knihy zdarma, legálně a bez přihlášení můžete najít i na těchto odkazech:

Budete-li potřebovat poradit s vyhledávání správného zdroje pro studium nebo v případě problémů s přístupem nás neváhejte kontaktovat. Můžete využít i naší nové služby Online konzultace.

Vaše Univerzitní knihovna

Zveřejněno / aktualizováno: 23. 03. 2020