Mediální gramotnost a kritické myšlení

Téma kritického myšlení a vyhodnocování relevantnosti informací a zpráv je v dnešní době podstatnou součástí našeho života. Stále více lidí si klade otázky: Je pravda to, co říkají v televizi, rádiu nebo píší na Internetu? Dá se tomu věřit?

Moderní technologie se vyvíjejí překotným tempem a občas je složité se ve velkém množství informací a zpráv dobře orientovat. Navíc se naše emoce od pravěku příliš nezměnily, stále toužíme po nějaké senzaci a v přívalu senzacechtivých zpráv občas „vypneme mozek“ a uvěříme i tomu, čemu bychom jinak nikdy nevěřili.

Jak z toho ven? Není jednoduché se v dnešní době orientovat, ale nesmíme zapomínat na to, že bychom se neměli vzdávat ale snažit se ověřovat si informace. Na téma kritického myšlení tak reagují také knihovny, které si pro roky 2023–2024 vybraly téma Mediálního vzdělávání jako své hlavní téma.

Ani my nechceme zůstat pozadu a nabízíme Vám základní rozcestník, který Vám poskytne informace o tom, jak odhalit dezinformaci, jak ověřit pravost fotografie, jak si ověřit důvěryhodnost médií, jak vůbec média fungují, jaké knihy Vám můžeme v knihovně na téma mediální gramotnosti nabídnout a jakými způsoby můžete oživit svou výuku na téma mediální gramotnosti.

Jak odhalit dezinformaci Jak fungují média
Jak ověřit pravost fotky nebo videa Jaké knihy doporučujeme
Jak si ověřit důvěryhodnost médií Jak oživit výuku

Zveřejněno / aktualizováno: 07. 08. 2023