Knihovna prof. Milana Myšky
„Založení Ostravské univerzity má stejný význam pro Ostravu jako kdysi založení vítkovických železáren – změní charakter celého města.“
prof. Milan Myška
Unikátní soubor dokumentů darovaný Ostravské univerzitě rodinou prof. Milana Myšky se věnuje především regionálním dějinám celého moravskoslezského regionu s přesahem do středoevropského prostředí.
Součástí fondu jsou monografie, encyklopedie, slovníky a časopisy poskytující badatelům cenný materiál pro výzkum hospodářských dějin s důrazem na hutnictví, hornictví, chemický a textilní průmysl. Více než dva tisíce svazků tak poskytují zájemcům o historii jedinečný vhled do dějin českých zemí očima respektovaného hospodářského historika.
Prof. PhDr. Milan Myška, DrSc., dr. h. c.
* 13. dubna 1933 v Ostravě-Vítkovicích
† 8. července 2016 v Opavě
Ostravský rodák Milan Myška se po absolvování gymnázia v Bílovci rozhodl pro studium na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v oboru odborné (neučitelské) historie (1951–1956). Již v této době se v něm probudil zájem především o hospodářské dějiny a své poznatky následně začal předávat posluchačům pedagogických škol v moravskoslezském regionu (Vyšší pedagogická škola v Opavě, Pedagogický institut v Ostravě a Pedagogická fakulta v Ostravě). V šedesátých letech minulého století se Myška stává nejen docentem, ale především respektovaným vysokoškolským pedagogem, který se podílí na vedení fakulty a svými články a studiemi přispívá do řady odborných periodik. Slibně rozjetou pedagogickou a vědeckou činnost však zpřetrhala invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Milan Myška byl v roce 1972 donucen opustit fakultu a stává se na dlouhých deset let nezaměstnaným, kdy mohl publikovat pouze v omezené míře, a ještě ne pod svým jménem. Částečný zvrat v jeho kariéře představuje rok 1983 a nástup na pozici odborného pracovníka Slezského muzea v Opavě. I přes nepříznivé pracovní podmínky docent Myška neustával ve své badatelské činnosti a snažil se svůj výzkum prezentovat v zahraničních časopisech, tím tak navazoval jedinečné vztahy se zahraničními univerzitami. Teprve pád komunistického režimu v roce 1989 představoval pro Milana Myšku plnohodnotný návrat k vysokoškolské a publikační činnosti. Roku 1990 je Myška jmenován profesorem v oboru českých dějin a společně se svými kolegy, zmiňme alespoň doc. Mrhačovou, doc. Bernatíka a prof. Hubáčka, se podílí na přípravě vzniku samostatné Ostravské univerzity, k čemuž přes řadu překážek nakonec o rok později skutečně došlo. Profesor Myška se tak stává nepostradatelným členem a především vedoucím (1991–1998) katedry historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. V roce 2006 mu byl udělen čestný doktorát Univerzity Hradec Králové a o dva roky později se stává ředitelem nově vzniknuvšího Centra pro hospodářské a sociální dějiny FF OU, které vedl až do roku 2011. Profesor Myška byl členem oborových rad doktorských studijních programů, pracoval v řadě redakcí odborných historických časopisů a podílel se na vědeckém směřování nemalého počtu vysokých škol a akademických ústavů jako člen vědeckých rad daných institucí.
Z díla prof. Milana Myšky:
- Založení a počátky Vítkovických železáren. 1828–1880. V Ostravě: Krajské nakladatelství, 1960.
- Die mährisch-schlesische Eisenindustrie in der industriellen Revolution. Praha: SPN, 1970.
- Faustin Ens. Životní příběh slezského intelektuála doby předbřeznové. Opava; Ostrava: Matice slezská; Ústav pro regionální studia Ostravské univerzity, 2003.
- Historická encyklopedie podnikatelů Čech, Moravy a Slezska do poloviny XX. století. (dva svazky) Ostrava: Ostravská univerzita, 2003–2008. (hlavní redaktor)
- Vilém Jičinský. Životní příběh českého montanisty v ostravsko-karvinském revíru. Ostrava; Opava: Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě; Matice slezská, 2006.
- Hrabě Hodic a jeho svět. Zámecká kultura ve Slezsku mezi barokem a osvícenstvím. Ostrava: Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, 2011.
- Lnářský a bavlnářský průmysl na Frýdecku a Místecku do počátků tovární výroby (opožděná industrializace). Frýdek-Místek: Zemský archiv v Opavě – Státní okresní archiv Frýdek-Místek, 2013.
- Vzpomínání, aneb, „Tri dni ma naháňali, eště ma nědostali...“. Ostrava: Ostravská univerzita, 2018.
Zdroje:
- Životní jubileum. Prof. PhDr. Milan Myška, DrSc. Těšínsko. Vlastivědný časopis okresů Frýdek-Místek a Karviná, 3/1993, s. 31–32. ISSN 0139-7605.
- DOKOUPIL, Lumír. Prof. PhDr. Milan Myška, DrSc., dr. h. c. In: MYŠKA, Milan: Vzpomínání, aneb, „Tri dni ma naháňali, eště ma nědostali...“. Ostrava: Ostravská univerzita, 2018, s. 167. ISBN 978-80-7464-982-0.
- JIŘÍK, Karel. Milan Myška sedmdesátiletý. Vlastivědné listy Slezska a Severní Moravy, 2/2003, s. 39. ISSN 1213-3140.
- SMUTNÝ, Bohumír. K sedmdesátinám prof. PhDr. Milana Myšky, DrSc. Časopis Matice moravské, 1/2003, s. 323–325. ISSN 0323-052X.
- ŠOPÁK, Pavel. Milan Myška a Slezské zemské muzeum. Časopis Slezského zemského muzea. Vědy historické – série B, 1/2013, s. 95–98. ISSN 1211-3131.
Zveřejněno / aktualizováno: 12. 12. 2024