Historie

Před vystavěním budovy knihovny na ulici Bráfova v centru Ostravy byl knihovní fond roztříštěn mezi tehdejší půjčovnou a detašovanými pracovišti. Půjčovna se nacházela v někdejší budově Přírodovědecké fakulty na ulici Bráfova, studovna fungovala v Domě dětí a mládeže na ulici Ostrčilova, následně se přidala studovna Filozofické fakulty na ulici Československých legií. O stavbě jediné centrální budovy, která by odpovídala všem legislativním normám, se začalo diskutovat s nástupem druhého rektora Ostravské univerzity, profesora Jiřího Močkoře, v roce 1995. Provoz knihovny v nových prostorách na ulici Bráfova 3 byl slavnostně zahájen 22. ledna 1999.

Školící středisko 1999
Mediotéka 2007
Půjčovna 2007
Studovna časopisů 2007
Studovna Pedagogické fakulty 2007
Budova a půjčovna 2010

Již od roku 1997 měli uživatelé možnost přístupu k elektronickému katalogu T-Series (dříve TINLIB). V roce 2007 byl T-Series nahrazen modernějším knihovním systémem DAIMON, jenž byl synchronizován se studijní agendou STAG OU. Od roku 2009 používáme knihovní systém Aleph společnosti Ex Libris. V roce 2021 v knihovně začal postupný přechod na používání technologie RFID pro zabezpečení knihovního fondu.

Od roku 2000 mohou naši uživatelé využívat přístup k elektronickým informačním zdrojům. Tyto předplacené bibliografické a plnotextové databáze umožňují online přístup k informacím, zejména k zahraničním odborným a vědeckým časopisům, článkům a abstraktům. Samozřejmostí je vzdálený přístup, tzn. přístup z domova, k těmto zdrojům. Pro komfortnější a efektivnější vyhledávání a práci s e-zdroji využívají uživatelé knihovny službu EDS (Ebsco Discovery Service) již od roku 2013. Od roku 2018 jsou e-zdroje pořizovány prostřednictvím Národního centra pro elektronické informační zdroje CzechELib. Rozšiřujeme nabídku e-knih. Mimo zakoupené tituly e-knih mohou naši uživatelé od roku 2020 využívat online knihovnu českých odborných knih Bookport a od roku 2023 více než 200 tisíc titulů z předplatného ProQuest Ebook Central – Academics Ebook Suscription.

Co se výpůjčních služeb týče, možnost vrátit knihy skrze Bibliobox, který je umístěný před budovou knihovny, mají naši uživatelé od roku 2012. Od roku 2015 mohou naši uživatelé také vracet knihy ve fakultních studovnách, což mnohým ušetřilo cestu do centra Ostravy. Dalším zefektivněním bylo v roce 2018 pořízení návratových boxů umístěných před vstupem do jednotlivých fakultních studoven. Od roku 2021 nabízíme možnost vyzvednutí objednaných knih ve vybraných fakultních studovnách. Nabízíme komfortní a přívětivé výpůjční služby. Uživatelé si mohou vybrat místo, kde si knihy vypůjčí nebo vrátí.

Rozvoj univerzity i vznik nových fakult vedl k budování a rozvoji fakultních studoven. Studovny jsou umístěny v budovách jednotlivých fakult v různých částech Ostravy. Připomínkou toho, jak vypadaly naše studovny v roce 2015 je toto video. Současná podoba studoven je zachycena v krátkých videích jednotlivých fakultních studoven na Youtube kanále naší knihovny. V současné době máme 5 fakultních studoven.

Prostory knihovny reagovaly na měnící se požadavky a potřeby našich uživatelů a byly průběžně modernizovány a rekonstruovány. V roce 2008 bylo v přízemí knihovny otevřeno Centrum Pyramida, které v těchto prostorách zajišťovalo služby pro studenty se specifickými potřebami až do roku 2022. V roce 2009 se uskutečnila výrazná proměna 2. patra knihovny, kdy interní zasedací místnost knihovny byla přeměněna na vzdělávací prostor pro potřeby Centra Pyramida a knihovny. Tento nový prostor byl vybaven nejen novým nábytkem, ale i moderní projekční technikou. Navazující prostor byl přeměněn na Mediotéku a Relax centrum. Oba prostory bylo možné v případě potřeb propojit.

V roce 2010 se dočkala částečné proměny i studovna časopisů v 1. patře knihovny. Byla navržena nová komfortnější studijní místa, která byla vybavena novým nábytkem, a byl redukován prostor vyhrazený pro uložení fondu – starších ročníků časopisů.

Prostory budovy Univerzitní knihovny v roce 2015 jsou zachyceny v krátkém videu, které je ke shlédnutí na univerzitním Youtube kanále.

Zázemí půjčovny v přízemí budovy bylo rekonstruováno v létě roku 2016. Vznikl přívětivější výpůjční pult pro tři pracovnice a také nová místa s počítači pro objednávání dokumentů. V následujícím roce byla modernizována kancelář pro pracovnice půjčovny.

O dva roky později, koncem roku 2018, byla ve druhém patře otevřena S-zóna, nový multifunkční prostor rozdělený na dvě části. Školicí část poskytuje 24 studijních míst s notebooky a je určená pro vzdělávací akce a školení, relaxační část s křesílky slouží volně studentům jako prostor pro odpočinek a studium. Součástí S-zóny je i tzv. Kostka, která slouží pro individuální konzultace.

Nejnovější rekonstrukcí byla přeměna studovny časopisů na studovnu Jacquese Rupnika. Slavnostní otevření se uskutečnilo v červnu 2022. Tato nejnovější studovna v prvním patře funguje jako multifunkční prostor určený pro pořádání vzdělávacích a kulturních událostí. Za první rok své existence již hostila spoustu významných akcí, jako např. Kolegium rektora, mezinárodní letní školu, jednání komise mezinárodní agentury ASIIN a různé konference.

Univerzitní knihovna Ostravské univerzity se mění tak, aby naplnila požadavky kladené na informační instituci ve třetím tisíciletí a stala se vyhovujícím zázemím pro vědecko-výzkumnou a vzdělávací činnost univerzity.

Zveřejněno / aktualizováno: 08. 08. 2023