Nabídka pro studenty středních škol

Univerzitní knihovna pro vás připravila tyto vzdělávací aktivity, které mohou být také realizovány online formou. Naše workshopy a aktivity jsou součástí nabídky Ostravské univerzity a můžete si je objednat prostřednictvím webu Univerzitaproskoly.osu.cz. Tento nový web je určen pro učitele ze základních a středních škol v Moravskoslezském kraji. Na jednom místě můžete vybírat z bohaté nabídky workshopů a dalších aktivit z humanitních oborů i přírodních věd. Aktivity knihovny hledejte v sekci Žurnalistika.

Exkurze

Formou prezentace se dozvíte základní informace o Univerzitní knihovně a fakultních studovnách. Během prohlídky celé budovy zjistíte, jaké služby knihovna nabízí. Délka exkurze 45–60 minut. Exkurze může být doplněna seminářem z naší nabídky.

Nabídka seminářů:

Efektivní vyhledávání na internetu (Mgr. Jan Hradil, délka 45 minut)

Seznamte se s možnostmi efektivního vyhledávání zdrojů nejen pro studium na internetu. Projdeme si a vyzkoušíme základní a pokročilejší nástroje vyhledávače Google, představíme si tipy, jak dosáhnout nejlepších výsledků na vyhledávací dotazy a jak je správně klást a kombinovat. Ukážeme si nejdůležitější volně dostupné databáze, odkud můžete čerpat zdroje pro své referáty a závěrečné práce.

Citace a jak na ně (Mgr. Jiří Plešek, délka 45–60 minut)

Píšete seminární práci? Dozvíte se, proč musíte citovat a  jak to dělat správně. Seznámíte se s problematikou plagiátorství. Ukážeme si, jak využít citační manažer CitacePro.

E-knihy (Bc. Šárka Kostecká, délka 45 minut)

Naučíte se, jak efektivně studovat z e-knih. Ukážeme si výhody e-knih a praktické možnosti využití. Dozvíte se, kde naleznete povinnou četbu online a zdarma a další tipy na volně dostupné e-knihy.

Praxe v rámci VŠ studia v oboru Informační studia a knihovnictví

Studentům nabízíme možnost vyzkoušet si práci v půjčovně a ve studovnách. Podíváte se do skladů, dle svého zájmu se můžete seznámit s prací v akvizici nebo katalogizaci. S našimi službami se můžete seznámit i jako uživatel, nabízíme zdarma registraci na 1 rok. Očekáváme váš zájem o knihovnu, ochotu dozvědět se něco o knihovně, poznat naše služby a schopnost komunikovat.

Kontakt:

telefon: 553 46 1212, 553 46 1211